İPTAL ve İADE SÜRECİ

 

Cayma Hakkı

 

www.penamore.com online alışveriş sitesinde verdiğiniz tüm siparişler, Penamore Dijital Pazarlama' nın garantisi altındadır. Satın almış olduğunuz tüm ürünleri hatalı, defolu, kusurlu vs. olması durumunda kolaylıkla iade edebilir, ödediğiniz tutarı sorunsuz bir şekilde geri alabilirsiniz. Penamore Dijital Pazarlama 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun' da yer alan tüketicinin cayma hakkını en sınırsız şekilde uygulamaktadır.

 

Cayma hakkı nedir?

 

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ("Kanun") gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden, oluşacak kargo ücretlerini ödemek kaydı ile ürünleri iade etme hakları vardır. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir.

 

Cayma hakkı Nasıl Kullanılır?

 

www.penamore.com üyelerinin cayma hakkını kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini Penamore Dijital Pazarlama' ya bildirmesi gerekmektedir. Penamore Dijital Pazarlama, üyenin talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedelinden kargo ücretleri düşüldükten sonra kalan tutarı üyeye hiçbir banka/havale masrafı yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.

 

Ürün, Penamore Dijital Pazarlama' ya iade edilirken teslimatı sırasında üyeye ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü doldurulmalı ve fatura üye tarafından imzalanarak ürünle birlikte teslim edilmelidir. İade edilen ürünün kullanılmamış, ambalajının açılmamış, deforme olmamış ve yeniden satışa sunulabilir durumda olması gerekmektedir. Teslim alındığı şekilde yeniden satışa sunulabilir durumda olmayan ürünlerin iade ve değişimi yapılamamaktadır. Sipariş esnasında belirtilen renk, beden ve modele uygun olarak gönderimi doğru bir şekilde yapılan; hatalı, defolu ve kusurlu olmayan ürünlerin iade ve değişim kargo gönderi ücretleri tüketiciye aittir. 

 

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun ne zaman yürürlüğe girdi?

 

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

 

28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünlerde cayma hakkı nasıl kullanılır?

 

28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünler için 4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun geçerlidir. Bu kanuna göre, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden, oluşacak kargo ücretlerini ödemek kaydı ile ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkı süresi dışında kalan iade talepleri için geçerli süre ise 30 gündür.

 

Cayma hakkının geçerli olmadığı ürünler nelerdir?

 •  
 • Üyenin isteği ile kişiye özel olarak üretilen, üzerinde değişiklik veya ilave yapılarak kişiye özel hale getirilen ürünler
 •  
 • Niteliği itibarıyla geri gönderilmeye elverişli olmayan ürünler (İç çamaşırı, mayo, kozmetik gibi hijyenik durumu hassas olan ürünleri iade edebilmenin koşulu ürünün açılmamış ve denenmemiş olmasıdır.)
 •  
 • Üye tarafından açılmış olan ses veya görüntü kayıtları (DVD, CD ve Kaset vb.), basılı ürünler (Kitap, dergi vb.), yazılım programları ve bilgisayar sarf malzemeleri
 •  
 • Çabuk bozulma tehlikesi olan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünler
 •  
 • Fiyatı borsa veya teşkilatlanmış diğer piyasalarda belirlenen ürünler (Külçe, Ziynet Altın ve Gümüş kategorisindeki tüm ürünler vb.)
 •  
 • Tatil kategorisinden satın alınan otel, yurt içi/yurt dışı turlar, gezi ve uçak bileti gibi ürün ve hizmetler. Bu ürün ve hizmetlerin iptal/iadesi, satıcı acente uygulaması doğrultusunda yapılır.

 

Cayma hakkı sürecinde iade kargo ücreti kime aittir?

 

Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde gönderim ve iade kargo ücreti müşteriye aittir.

 

Üye, ürünü kullansa bile iade edebilir mi?

 

Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz. Penamore Dijital Pazarlama, cayma süresi içinde ürünü üyeye teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde üye cayma hakkını kullanamaz.

 

Ürüne zarar verilmesi durumunda üye cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?

 

Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması üyenin kusurundan kaynaklanıyorsa, üyenin, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı Penamore Dijital Pazarlama' ya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, Penamore Dijital Pazarlama zararını tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir.

 

Üye ürünü iade etmesi için ne kadar süresi bulunmaktadır?

 

Üye, iade talebini ilettikten sonra 3 takvim günü içerisinde iade kargo bilgilerini Hesabım sayfasından giriş yapmalıdır. Bu içerisinde iade kargo bilgilerinin girilmemesi durumunda 2. Takvim gününde Penamore Dijital Pazarlama  tarafından üyeye ürünü iade etmesi gerektiğine dair bir hatırlatma maili gönderilir. Mail gönderimi ardından 24 saat içeresinde üye ürünü iade etmezse ürün Penamore Dijital Pazarlama tarafından sistemden ilettiği talep otomatik olarak iptal olur.

 

Ürünü teslim alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

 

İade edilen ürün size ulaştığı zaman mutlaka kargo paketini kontrol edin. Kargoda bir hasar tespit etmeniz durumunda kargo görevlisine zabıt tutturun. Hasarlı kargolar için Kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.